ĆMA BUKSZPANOWA – czy bukszpany znikną niebawem z naszych ogrodów?

Szkodnik pojawił się w Polsce od 2015 roku, nie ma naturalnych wrogów a jego upodobania kulinarne to bukszpan. Zwalczanie tego szkodnika ułatwia szybkie jego rozpoznanie. Warto znać kilka szczegółów dotyczących jego biologii ..Owad zimuje w stadium larwy od 1do 3 (jest 7 stadiów larwalnych ). Żerowanie rozpoczyna w marcu . Motyle zaczynają latać maj/ czerwiec i to jest moment w którym możemy się spodziewać larw nowego pokolenia. Kolejne loty możemy zaobserwować sierpień/ wrzesień a co za tym idzie, musimy być bardziej czujni ( im wyższe stadium larwalne zwalczanie szkodnika jest trudniejsze).

Jak chronić bukszpany:

  1. Od marca do października monitorujemy bukszpany, pierwsze symptomy to pojawiające się beżowe pozbawione miazgi szkielety liści (fot.2), i to jest moment w którym zaczynamy działać.
  2. Tniemy bukszpany w marcu, ograniczając liczbę zimujących larw, oraz w czerwcu ograniczając larwy nowego pokolenia (ścięte gałązki należy spalić).
  3. Stosujemy opryski, warto wybrać bardziej bezpieczne dla człowieka i środowiska preparaty biologiczne zawierające bakterie Bacillus thuringiensis, niestety dostępne są w dużych opakowaniach w cenie ok.1kg/200zł. Dobre wyniki daje zastosowanie oleju z pestek bzu i olejku tymiankowego. Ja stosowałam w tym roku wywar z wrotycza, piołunu i tymianku z dodatkiem czosnku. Efekt jak na zdjęciu.
  4. Można wybrać metodę mechanicznego strząsana, młode lawy mają tendencje do gromadzenia się w jednym miejscu co ułatwia tę czynność. Strząśnięte na płachtę larwy należy jakoś zgładzić- w tym temacie nie mam pomysłu.
  5. Pomocne mogą być pułapki feromonowe. Służą do wyłapywania samców ćmy bukszpanowej.Pojedynczo rozstawione ograniczają jej populacje, ale nie rozwiązują problemu i należy je traktować jako narzędzie do monitorowania szkodnika. Tylko duża ilość pułapek może stworzyć w ogrodzie mglę feromonową, co sprawia, że zdezorientowany samiec nie znajduje samicy.a niezapłodnione samice nie wydają nowego pokolenia.Należy również pamiętać o regularnej wymianie wkładów feromonowych (przeważnie co 8 tygodni)

Czy jeszcze uważacie, że warto sadzić bukszpany w ogrodzie.?

Jest światełko w tunelu, już od kilku osób mam informacje o wróblach które zaczynają biesiadować na bukszpanach, u mnie też zaczęły jakoś często do nich podlatywać.

#ćmabukszpanowa

Dodaj komentarz