W RYTMIE KSIĘŻYCA
Od wieków, ludzie żyjąc w zgodzie z naturą, zauważyli jaki wpływ ma księżyc na świat roślin, zwierząt i człowieka. Nasz nastrój, wzrost roślin, nasilenie chorób, emocje ludzi, są w ścisłej korelacji z księżycem.
Posługując się kalendarzem księżycowym możemy zaplanować czas sadzenia, cięcia roślin, pielenia, nawożenia, tak aby nasze działania dały maksymalny efekt a rośliny były zdrowe.
Co należy pamiętać planując prace w ogrodzie:

Okres kiedy księżyca przybywa ( do pełni ), to czas siania, sadzenia, przesadzania, nawożenia, zbioru owoców i ziół (im bliżej pełni, ich wartość odżywcza jest większa). Jest to okres w którym nie robimy cięć, wszelkie uszkodzenia części nadziemnych trudno się goją a rośliny łapią choroby grzybowe. W tym okresie nie róbcie przetworów – łatwo się psują.

Okres kiedy księżyca ubywa ( do nowiu ), to czas na ciecia sanitarne i formujące, zwalczanie chorób i szkodników, zbieramy owoce i warzywa do dłuższego przechowania ( nie psują się ). W tym okresie, korzenie są szczególnie wrażliwe, dlatego nie przesadzamy roślin.

Dodaj komentarz